درباره قونیه

تصاویر شهر قونیه

سفر به قونیه

نام قونیه در منابع کهن به صورت ایکونیون ، ایکونیوم و استانکونا آمده‌است. ایکونیون ازکلمه ایکون به معنی شمایل گرفته شده‌است. در اساطیر یونان آمده که بر این شهر اژدهایی چیره شده بود و گه‌گاه به شهر حمله می‌کرد و گروهی از زنان ودختران را می‌بلعید. پرسیوس پسر ژوپیتر این اژدها را کشت و مردم شهر را از بلای او رها کرد. مردم شهر به پاس این رشادت، تصویر پرسیوس را به یکی از دروازه‌های شهر آویختند. شهر را به مناسبت آن به زبان یونانی ایکونیون (شمایل) می‌گفتند. این وجه تسمیه وقتی که در حفاری از این شهر سکه‌هایی به دست آمد که بر روی آنها تصاویری از پرسیوس و اژدها دیده می‌شود، تایید شد.

چه افتخاری بیشتر از این که به شهری سفر کنیم که حضرت مولانا در آن آرمیده!

کنیا، یا بهتره بگم قونیه، یکی از شهرهای توریستی کشور زیبای ترکیه ست که وقتی اسمش به میون میاد همه ما یاد شاعر بلند آوازه ایرانی، مولانا (جلال الدین محمد بلخی) می افتیم که مقبره اش در این شهر قرار گرفته. زادگاه این شاعر، عارف و صوفی ایرانی، بلخ (خراسان قدیم و افغانستان امروزی) بوده و بیش از نیمی از عمرش رو در شهر قونیه گذرونده و بعد از مرگش در همان جا به خاک سپرده شد. امروزه آرامگاه این شاعر بزرگ که محل زندگیش هم بوده و امروز به موزه تبدیل شده، مهم ترین جاذبه توریستی شهر قونیه محسوب می شه. با اینکه اشعار مولانا شهرت جهای داره، ولی بیشتر اشعارش به زمان فارسی سروده شده. وجود موزه و آرامگاه مولانا در شهر قونیه باعث شده که به این شهر لقب پایتخت معنوی ترکیه رو بدن، همچنین بهش لقب شهر درویش های مولوی رو هم میدن که مراسمی مخصوص به نام رقص سماع رو به یادبود این شاعر بلند مرتبه در سالنی کنار آرامگاه این مرحوم انجام میدن. به این سالن سماع خانه می گن و رقص دراویش رو می تونین در اونجا تماشاگر باشین. نقاشی هایی از این مراسم تو جاهای مختلفی از این شهر دیده می شه، مثلا تو هتل ها و رستوران های معروف. برای همین می شه گفت که قونیه شهریست که هنر و معنویت بیش از هرجای دیگری به هم گره خورده و تماشای اون برای هر ایرانی ای می تونه جالب و دوست داشتنی باشه.

کجا اقامت کنم؟

قونیه هم مثل سایر شهر های توریستی ترکیه هتل های زیادی برای اقامت داره که شما می تونین با توجه به بودجه و هدفتون از سفر یکی شون رو انتخاب کنین. هتل ریکسوز، هتل باغ هیلتون ، هتل بِرا، هتل ددمن کنیا و هتل سلچوک از هتل لوکس و زیبای شهر قونیه هستند که هزینه اقامتشون با توجه به امکاناتی که ارائه میدن، بالاست. هتل قردان، هتل هیچ ، هتل مرام پارک و هتل بالیکیلار هم هتل های خیلی خوب و تمیزی هستند یه کم امکاناتشون کمتره ولی اقامت راحتی رو براتون میسر می کنن و هزینه اقامت در اونها متوسطه. هتل اولوسان هم یه هتل ارزان قیمته، واسه کساییه که فقط دنبال یه جای خواب تمیز و راحت هستند.

نوشیدنی ها

و قونیه هم مثل سایر شهرهای ترکیه می تونین خوشمزه ترین قهوه های ترک رو نوش جان کنین. طعم خوب این قهوه ها با شیرینی های معروف ترکیه رو می تونین تو کافه های هنری جونز، حضور و کافه های که از کافه های خوب شهر هستن، تست کنین.

موزه مولانا

موزه مولانا که از پر جاذبه ترین اماکن گردشگری ترکیه در شهر کنیاست، شامل یک مناره ی سبز رنگ منحصر بفرد، با سقف مخروطی شکله، که مقبره مولانا جلال الدین فیلسوف و عارف مشهور در آن قرار گرفته و به عنوان نماد شهر کنیا محسوب می شه. موزه مولانا که هم اکنون بعنوان موزه شناخته می شه، در اصل محل زندگی مولانا جلال الدین رومی و مرکزی برای فرقه تصوف بوده که در سال ۱۲۷۴ بدست معمار «بحرالدین تبریزی» و به دستور «حسام الدین چلبی» ساخته شد. در زمان حیات مولانا، سلطان «علاءالدین کیکابد» که مولانا رو به کنیا دعوت کرده بود، باغ رز خودش را برای دفن پدر مولانا «بهاالدین ولد» اختصاص داد. تقریبا ۴۲ سال بعد یعنی در سال ۱۲۷۳، خود مولانا رو هم در همین محل و در کنار پدرش به خاک سپردند. مسجدی کوچک و نیز سماع خانه ای در سمت چپ بنا قرار دارند. سماع خانه محل رقص سماع دسته جمعی دراویش است که ابزارآلات موسیقی، دیوان اصلی مثنوی، فرشی که مولانا بر روی آن عبادت میکرده و دست نوشته ای تاریخی بر روی پوست بز در آنجا نگهداری می شه. فرشی منقش به کعبه که از ابریشم و پشم در ایران بافته شده هم در سمت چپ محراب موزه مولانا قرار داره که بسیار زیباست.

مسجد عزیزیه

مسجد جامع عزیزیه در کنار بازار شهر قونیه و در ناحیه شلوغ و پر رفت و آمد اون قرار گرفته. در سال ۱۶۷۶ توسط «مصطفی پاشا» که یک مشاور دادگاه بود ساخته شد و بعد از یک آتش سوزی در سال ۱۸۶۷ تجدید بنا شد. مسجد جامع عزیزیه به خاطر سبک معماری بیرونی و نقاشی های داخلی بسیار منحصر بفردش، مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می گیره. سبک معماری مسجد عزیزیه رو تلفیقی از معماری باروک و معماری سنتی عثمانی می دونن، اگرچه برخی خصوصیات این بنا منحصر بفرد بوده و در هیچ بنای دیگری پیدا نمی شه. وجود دو مناره که شامل ایوان هم هستند و عدم دسترسی راحت به سقف اصلی از خصوصیات اصلی این بناست. یکی دیگه از خصوصیات جالب این مسجد، عریض تر بودن پنجره ها نسبت به درهای اونه. این مسجد از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر قونیه به حساب میاد.

موزه باستان شناسی قونیه

این موزه که از جاذبه های مهم گردشگری شهر قونیه هستش، آثار دوره های مختلفی مثل نوسنگی، عصر آهن، بیزانس، روم، مفرغ میانه و قدیم رو در خود جای داده. مثلا تابوت های رومی رو می تونین اینجا از نزدیک ببینین. در قسمت درونی موزه و باغچه، محراب ها، سنگ های گور، ستون های سنگی یادبود و استخوانهای متعلق به دوره روم و بیزانس در معرض دید عموم قرار داره. حفاری انجام شده سبب شد تا موزاییک های پایه متعلق به کلیسا برداشته شده و به موزه انتقال یابد.

مسجد شمس تبریزی

مسجد شمس تبریزی در سمت شمالی مسجد شراف الدین در داخل پارک شمس قونیه قرار گرفته . این بنا در ۱۵۱۰ به وسیله امیر اسحق گسترده و بازسازی شد. در داخل مسجد تربتی ست که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریزیه . امروزه تربت این شیخ بزرگ ، شمس تبریزی یکی از مراکز اصلی زیارت کنندگان است.

موزه آتاتورک

خانه آتاتورک که در سال ۱۹۱۲ ساخته شده بود از طرف مردم قونیه به آتاتورک به عنوان هدیه باز گردانده شد. در سال ۱۹۶۴ کارش را به صورت موزه آغاز کرد. در این موزه لباسها و وسایل استفاده شده به وسیله آتاترک، مدارک جنگ آزادی ترکیه، عکسها و روزنامه ها در معرض نمایش قرار گرفته. این بنا یکی از معماریهای با شکوه قرن ۱۹ می باشد.

همین الان

تور خودتو بساز