درباره ازمیر

تصاویر شهر ازمیر

سفر به ازمیر

ازمیر یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ترکیه است که هر ساله گردشگران را با تاریخ کهن، غذاهای دلپذیر و محیط شهری جالب‌اش به سمت خود می‌خواند. «گرت هاو دویز» چندین روز را به جستجوی بلوارها، پیاده‌روی در ساحل پرنشاط، صعود از بالابر کنار صخره و بازدید از ویرانه‌های امپراطوری روم در خارج شهر پمپی سپری کرده است. در خلیجی وسیع و کمی پایین‌تر از تپه‌های بلند، در نزدیکی خلیج غربی ترکیه شهری بزرگ با تاریخی عظیم قرار گرفته است. ازمیر یکی از بنادر مهم در صنعت کشتی‌های کروز است که به سرعت در حال رشد بوده و مرکزی مناسب برای سفر به افسس و پرگامون است.

یونان باستان

اسکندر کبیر شهر را بنا نمود و رومی‌ها کار را به پایان بردند، بنابراین می‌ارزد که از بقایای یونانی در «آگورا» دیدن کنید. برای مقابله با گرما صبح زود یا اواخر بعد از ظهر به این محل بروید و در میان ردیف ستون‌ها و بقایای دروازه‌های پر هیبت قدم بزنید. مجسمه‌های پوسئیدون، دمتر و آرتمیس در قربان‌گاه زئوس در موزه‌ی سایت در معرض دید عموم قرار دارند. به منظور توسعه‌ی این سایت، برخی از خانه‌های تصاحب شده و به صاحبان آن‌ها خانه‌ی جدید اعطا شده است. علاوه‌بر آن یک پارکینگ طبقاتی خودرو بدین منظور تخریب شده است.

میدان کناک

میدان کناک فراخ با ساعتی که از ۱۹۰۱ بازمانده و در مرکز آن قرار گرفته، قلب معنوی شهر است. همچنین در ارتباط با ترکیه مدرن، جنگ برای استقلال پس از جدایی در ابتدای جنگ جهانی اول در این محل آغاز شد. برای رسیدن به ردیف کافه‌ها در استراحتگاه ساحلی (Kordon) و دیدن گمرک‌خانه در «کناک پیر» که توسط گوستاو آیفل بنا شده و الان به مرکز خرید بدل شده تنها چند قدم مسیر را می‌توان پیاده طی کرد. برای تماشای دورنماهایی از ازمیر و تنفس هوای تازه دریا، توصیه می‌کنیم از «پاساپورت» در طول خلیج حرکت کنید.

رومی‌ها

فسس مکانی افسانه‌وار است که در آن بزرگترین مجموعه‌ی ویرانه‌های روم باستان در مدیترانه‌ی شرقی وجود دارد. این محل به پمپی بسیار نزدیک است و بسیاری از شگفتی‌های آن همچنان حفاری نشده است، به طوری که گفته می‌شود تنها ۱۵ الی ۲۰ درصد بقایا از دل زمین بیرون آمده‌اند. این مکان پر از جمعیت و بسیار گرم است. تا می‌توانید صبح زود به آن‌جا بروید و شب را «سلچوک» سپری کنید. از ورودی شرقی داخل شوید و در مسیر «جاده مرمر» حرکت کنید و از بین دیدنی‌های متعددی مانند «کتاب‌خانه سلسوس» و آمفی‌تئاتر ۲۵ هزارنفری عبور کنید. حواس‌تان به وسایل‌تان باشد، کیف پولم را در دروازه دزدیدند.

عقب نشینی به بیشه‌زار زیتون

تورهای افسس اغلب شامل دهکده‌ی «سیرینس» است، حدود ۸ کیلومتر دورتر، تپه‌هایی مملو از بیشه‌زار زیتون و تاکستان قرار گرفته‌اند. تعدادی از خانه‌های قرن نوزدهمی به هتل‌های تغییر کاربری داده‌اند. مردم محلی روغن زیتون تولید می‌کنند و هلو‌های خوشمزه می‌پرورانند. من در هتل نیسانیان اقامت کردم. به هنگام گرگ‌ و میش به تراس می‌آمدم و چلچله‌هایی را تماشا می‌کردم که شیفت شبانه را به خفاش‌ها تحویل می‌دادند. ماه رمضان بود و شخصی قبل از طلوع آفتاب طبل کوبان در روستا قدم می‌زد و اهالی را بدین طریق برای سحری خوردن بیدار می‌کرد. زندگی روستایی اصیلی در جریان بود.

همین الان

تور خودتو بساز